Nauč se říkat-NE!

3. prosince 2011 v 20:49 | KamiLí :) |  Tipy a rady

Můj komentář: S tímto mám strašný problém! proto to sem dávám, pro ty co jsou na tom podobně jako já :(
Určitě to znáš. Kamarádka přijde s prosbou, jestli bys jí nepůjčila večerní šaty, které jsi měla naposledy na sobě. Samozřejmě, že bys jí je půjčila, jenže ona ti ještě nevrátila dvě trika, která jsi jí půjčovala už před měsícem. Minule ti zas vrátila kalhoty úplně zničené. Přesto, že nechceš, nakonec kývneš. Proč? Protože, prostě neumíš říct ne.


Nápis NO

C.Č


Jak si uvědomit, že je problém?

Zkus se zamyslet, jestli lidé, kteří tě neustále k něčemu využívají, jsou užiteční i pro tebe. Potřebovala jsi někdy pomoct uklidit pokoj? Pomohl ti s tím někdo? Pomohla ti kamarádka pokaždé, když jsi jí o to požádala? Jestli na tyto otázky odpovíš, že ano, potom s tím žádný problém nemáš. Prostě služba za službu, jednou pomůžeš ty jí, podruhé zase ona tobě. A to je fér.Proč neumíš říkat NE?

Lidé k tomu mají mnohé důvody, ale ne všechny jsou opodstatněné. Bojíš se, že přijdeš o kamarádku? Myslíš si, že je nutnost pomáhat všem v rodině nebo je ti tvých známých líto? Nebo jen nechceš zničit vaše vztahy? Věř, že přijdeš-li o kamarádku, protože jí odmítneš půjčit knihu, nebyla to zas tak dobrá přítelkyně. A za to ti přeci nikdo nestojí, ne?


Jak s tím bojovat?

Pokud víš, v čem je problém a plně si uvědomuješ, proč každému na vše kývneš, začni přemýšlet o tom, jak to změnit. Rozhodně svým přátelům v důvodu, proč jim zrovna teď nemůžeš pomoci, nelži. Řekni pravdu a řekni jí opatrně. Třeba, že nemáš dneska čas, protože máš koupené lístky do kina.

Zkus jim vysvětlit, že to co po tobě chtějí, nemůžeš udělat, protože tomu sama nerozumíš a zkus jim poradit, na koho by se měli obrátit. Kamarádku přesvědč, že jí šaty půjčíš, ale jen v případě, že ti přinese to, co jsi jí půjčila už minule a za předpokladu, že věci budou v pořádku. Tohle přeci musí všichni pochopit. Nebuď hloupá a nenechej se nikým využívat. Pak se toho těžko zbavíš a bude to jen a jen horší.

Ať už se ti na dané prosbě nelíbí cokoliv, vysvětli to. Řekni proč to nemůžeš, či nechceš udělat a navrhni vhodný kompromis. Rozhodně svou kamarádku neodpálkuj slovy, že nemáš čas. Raději jí vysvětli, proč nemáš čas a kdy ho mít budeš.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Natural Princess Natural Princess | E-mail | Web | 4. prosince 2011 v 9:15 | Reagovat

Nádherný .. ;)

2 Lady Smile* Lady Smile* | E-mail | Web | 5. prosince 2011 v 21:19 | Reagovat

Já neumim říkat ne :D !
Já vždycky bych se pro ostatní rozdala..ale když potřebuju něco já..oni se na mně akorát vykašlou..takže fakt hezký no :D
Snažim se naučit říkat ne..ale prostě když je někdo zoufalej..a nebo když jsou to mí kámoši..nebo jen někoho nechci zranit..tak jinak než slovem jo..i když se mi to extra nehodí tak to nejde..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama